Efter den store Franske Revolution i 1789 og de efterfølgende Napoleonskrige, fulgte en konservativ periode kendt som Restaurations Perioden fra 1814/15 til 1848. Året 1848 blev en skillelinje, især i Tyskland, hvor revolutioner brød ud i Palermo og spredte sig til Berlin og andre tyske stater.
Revolutionernes indflydelseForedraget vil belyse, hvordan borgerskabets ønske om demokrati og indflydelse udfordrede den enevældige prøjsiske konge og adel. Selvom oprøret blev nedkæmpet med vold, blev der lagt en kim til demokrati og en samling af de mange tyske stater til et fælles Tyskland.
Frankfurter-Parlamentets rolleJørn Buch vil dykke ned i processen i Berlin, der førte til den fælles tyske forfatningsgivende forsamling i Frankfurt i 1848-1849. Trods udfordringer lykkedes det at skabe en forfatning for et demokratisk Tyskland, en udvikling der kunne have ændret Europas historie, hvis den var blevet gennemført.
Praktisk information
Dato: Onsdag den 5. marts 2025
Tid: Kl. 14:00
Sted: Rødding Centret, Søndergyden 15, 6630 Rødding
Arrangør: FOF Sydjylland
Målgruppe: Alle
Underviser: Jørn Buch
Hold: 2510413
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her